Usunięcie pieprzyka

Wskazania do wykonania zabiegu usunięcia znamienia są różne, niekoniecznie podyktowane względami zdrowotnymi. Bywają pieprzyki, które usuwamy ze względów estetycznych – zazwyczaj to te znajdujące się na twarzy, które denerwują nas przy każdym spojrzeniu w lustro.

Nie każdy pieprzyk trzeba usuwać jednak warto skonsultować decyzję z dermatologiem. Możliwe, że okaże się, że pieprzyk, który chcemy usunąć ze względów estetycznych będzie się kwalifikował wyłącznie do usunięcia chirurgicznego – a więc pozostawi po sobie bliznę. W takim wypadku większość osób decyduje się pozostawić znamię.

Metody usuwania

Są dwie metody usuwania znamion.

Chirurgiczna – należy do mniej przyjemnych. Przed zabiegiem podawane jest znieczulenie. Zmiany skórne są wycinane ale pozostawiają po sobie blizny, które z czasem maleją. Niestety bywają i takie, które pozostaną niezmienne. Zdarza się, że blizny po zabiegu są większe od usuniętych pieprzyków. W miejscu usuniętego pieprzyka zakładane są szwy, które trzeba po odpowiednim czasie ściągnąć. Konieczne są również wizyty kontrolne, w celu sprawdzenia, czy rana dobrze się goi. Po usunięciu chirurgicznym, znamię jest badane histopatologicznie, co jest jedynym powodem, dla którego warto rozważyć także i taką opcję.

Laserowa – dzięki tej metodzie możemy uniknąć zabiegów chirurgicznych. Znamiona, pieprzyki, brodawki i inne zmiany skórne, konieczne do usunięcia, można usunąć laserowo na każdej części ciała bez naruszania czy ciągłości skóry. Podczas zabiegu laserowego pacjent jest poddawany znieczuleniu miejscowemu. Zabieg jest całkowicie bezbolesny, podczas usuwania czuje się tylko zapach palonej skóry, dodatkowo w miejscu pieprzyka nie pozostaje żaden ślad. A po zagojeniu strupka skóra jest jak nowa. Rana pod strupkiem goi się około 2 tygodni, czas gojenia wydłuża się jedynie w przypadku głębokich brodawek wirusowych. Po usunięciu dermatolog założy niewielki opatrunek lateksowy, który można zdjąć po kilku godzinach. Wskazane jest również unikanie bezpośredniego działanie promieni słonecznych do czasu całkowitego zagojenia, jednak często lekarze nie dają takich wskazówek twierdząc, że można spokojnie wrócić do normalnego funkcjonowania. W usuwaniu laserowym, ogromnym plusem jest działanie bezdotykowe, które nie naraża nas na ryzyko zakażenia się HIV czy żółtaczką.

Cena

Cena usunięcia znamienia jest w miarę stała i wcale nie uzależnia jej miejsce występowania pieprzyka. Ostateczną kwotę zabiegu można poznać dopiero po konsultacji dermatologicznej. Najtańszy zabieg w prywatnym gabinecie będzie jednak kosztował w granicach 150 zł jeśli jest wykonywany laserowo zaś najdroższy około 350 zł. Koszt usunięcia chirurgicznego waha się od 200 zł do nawet 500 zł ale w przypadku zdrowotnego wskazania do usunięcia chirurgicznego, zabieg ten da się wykonać „na koszt” NFZ.