Strona główna Komputery Ile kosztuje hosting?

Ile kosztuje hosting?

autor ile kosztuje
1 komentarz 623 odsłon 4 minuty czytania

Hosting to w skrócie udostępnianie przez dostawcę usług internetowych określonej objętości dysku twardego do wykorzystania na usługi i strony internetowe.

Czym jest hosting?

Hosting to usługa polegająca na udostępnianiu miejsca na serwerze internetowym, na którym można umieścić pliki strony internetowej, aplikacji internetowej lub innych danych. Serwer hostingowy jest fizycznym urządzeniem, które przechowuje dane i umożliwia dostęp do nich przez Internet. Dostawcy hostingowi oferują różne rodzaje usług hostingowych, w tym:

  • Hosting współdzielony – polega na umieszczeniu wielu stron internetowych na jednym serwerze, co umożliwia dzielenie się kosztami serwera między wieloma użytkownikami.
  • Hosting dedykowany – polega na wynajęciu całego serwera dla jednej strony internetowej lub aplikacji.
  • Hosting chmurowy – polega na umieszczeniu danych na kilku serwerach, co umożliwia lepszą skalowalność i dostępność w porównaniu do innych rodzajów hostingów.

Dostawcy hostingowi oferują również różne poziomy usług, w tym przestrzeń dyskową, transfer danych, adresy e-mail, obsługę bazy danych i inne funkcje, które umożliwiają zarządzanie stroną internetową lub aplikacją. Hosting jest niezbędnym elementem działania strony internetowej lub aplikacji internetowej, ponieważ zapewnia dostępność i bezpieczeństwo przechowywanych danych oraz umożliwia udostępnienie ich użytkownikom poprzez Internet.

Jak wybrać hosting?

Przy wyborze hostingu należy brać pod uwagę następujące kryteria:

  • powierzchnia serwera,
  • miesięczne limity transferu,
  • obsługiwane technologie, skrypty i bazy danych,
  • maksymalna ilość obsługiwanych domen,
  • ilość baz danych,
  • możliwość samodzielnej administracji serwerem,
  • szybka i kompetentna obsługa klienta,
  • cena.

Płatny hosting Linux

Hosting oparty o system operacyjny Linux jest najpopularniejszy w polskim Internecie, bo jego największą zaletą jest brak opłat licencyjnych za wykorzystywane oprogramowanie serwerowe, jak ma to miejsce w przypadku hostingu Windows. Serwer WWW Linux umożliwia uruchamianie skryptów PHP, na których opiera się wiele stron oraz systemów CMS. W serwerach Linux stosuje się najczęściej bazy danych MySql, PostgreSQL lub SQLite.

Tani hosting Linux znaleźliśmy w cenie 32,52 zł netto za rok, choć cena za najuboższy pakiet hostingowy może dochodzić nawet do 400 zł netto rocznie.

Płatny hosting Windows

Hosting na platformie Windows umożliwia uruchamiania aplikacji napisanych w ASP i ASP.NET (technologia .NET), a także Silverlight (konkurent Flash-a). W większości przypadków możliwe jest uruchamianie skryptów PHP, choć zdarza się iż działają one wolniej niż na serwerze Linux. Na serwerach Windows stosuje się bazy danych Microsoft SQL Server, najczęściej w wersjach 2005 lub 2008. Liczba darmowego oprogramowania i systemów CMS na platformę Windows jest znacznie mniej. Ceny hostingu Windows są wyższe, ponieważ firmy muszą płacić firmie Microsoft za wykorzystywane oprogramowanie serwerowe. Rozrzut cenowy jest znaczny – tani hosting Windows możemy mieć już od 99 złotych netto rocznie.

Ile kosztuje hosting?

Koszt hostingów internetowych może być bardzo zróżnicowany, w zależności od kilku czynników, takich jak:

  • Rodzaj hostingu – czyli, czy wybierzesz hosting współdzielony, dedykowany czy chmurowy.
  • Dostawca hostingu – każdy dostawca oferuje inny zakres usług i ceny.
  • Wielkość przestrzeni dyskowej – czyli, ile miejsca potrzebujesz na przechowywanie danych, plików, itp.
  • Liczba odwiedzin – czyli, ile ruchu na stronie oczekujesz. Im więcej ruchu, tym większa może być cena hostingu.
  • Dodatkowe funkcje – np. dostępność baz danych, poczta e-mail, SSL, itp.

Ceny hostingu w Polsce są bardzo zróżnicowane. Wybierając duże i popularne firmy, płacimy znacznie więcej, nie otrzymując niczego ekstra w zamian. Znacznie korzystniejsze parametry kont hostingowych można uzyskać w mniejszych firmach, które także posiadają wieloletnie doświadczenie w branży, choć nie posiadają wielkich budżetów reklamowych.

A ile kosztuje hosting dokładnie? Oto przykładowe ceny hostingów :

  • Hosting współdzielony – ceny zaczynają się zwykle od kilku złotych miesięcznie, a najtańsze oferty oferują przestrzeń dyskową od kilku do kilkunastu GB. Średnia cena hostingów współdzielonych wynosi od 10 do 50 złotych miesięcznie.
  • Hosting VPS (Virtual Private Server) – to hosting dedykowany, ale z możliwością wirtualizacji, co oznacza, że jeden fizyczny serwer może obsługiwać kilka wirtualnych serwerów. Ceny zaczynają się od około 20 złotych miesięcznie, a zwykle oferują przestrzeń dyskową od kilkunastu do kilkudziesięciu GB. Średnia cena hostingów VPS wynosi od 50 do 300 złotych miesięcznie.
  • Hosting dedykowany – koszt hostingów dedykowanych zależy od konfiguracji serwera, w tym od ilości pamięci RAM, przestrzeni dyskowej, liczby rdzeni procesora itp. Ceny hostingów dedykowanych zaczynają się od około 400 złotych miesięcznie, a zaawansowane konfiguracje serwerów mogą kosztować kilka tysięcy złotych miesięcznie.

Warto zwrócić uwagę na dodatkowe koszty, takie jak koszt domeny, koszt instalacji SSL oraz koszty obsługi i wsparcia technicznego, które mogą wpłynąć na końcową cenę hostingu. Przed wyborem hostingu warto dokładnie przeanalizować potrzeby i porównać oferty różnych dostawców.

podobne artykuły

1 komentarz

Mark 13 grudnia 2013 - 02:57

Dobrze że trafiłem na te zestawienie, bo już mi krew uszami tryska na wspomnienie o windowsowych hostingach jakich używałem. W polsce jest tak biedny rynek windowsowego hostingu współdzielonego, że nawet pod najbardziej banalne sprawy pozostają tylko VPSy. Przerobiłem większość z tutaj wymienionych i oferty są tak skrajne że wręcz niepoważne.
Albo:
1. konto jest kompletnie za małe

2. bazy MSSQL są tak zawrotnej wielkości, że ciężko cokolwiek zainstalować, o dojściu do punktu wypełniania testowymi danymi nie ma nawet mowy

3. ustawienia, parametry i wersje platform nie przystają do dzisiejszych czasów

4. cena – to jest kosmos u większości wymienionych !

Ale znalazłem tu wzmiankę o WEBSERWER.pl i od kilku dni testuję minikonto. No działa jak powinno z założenia. Jest .NET4, który był mi potrzebny wraz z pełną pulą, support działa, odpisują na maile nawet dodzwonić się można. Już przestawałem wierzyć że znajdę coś dobrego w przystępnej cenie, a istnieją już taki kawał czasu. Polecam !

odpowiedz

zostaw komentarz

O stronie

Strona ilekosztuje.pl to odpowiedzi na Wasze pytanie w temacie kosztów zakupu, użytkowania, usług i innych, gdzie pytanie o cenę produktu, usługi czy np. remontu mieszkania. Wy pytacie o koszt, my szukamy odpowiedzi i opisujemy koszty!

copyright © 2015 ilekosztuje.pl