Drewno kominkowe

Posiadając w domu kominek musimy do niego kupować paliwo, czyli drzewo. Najtańsza, choć zarazem najmniej kaloryczna, jest osika – 140 zł za metr przestrzenny (mp), a najwięcej zapłacimy za buk – 250 zł/mp. Ogrzewając dom wyłącznie kominkiem, wg naszych szacunków, powinniśmy zaopatrzyć się w 0,06 do 0,13 metrów przestrzennych (mp) drewna na każdy metr kwadratowy powierzchni, oczywiście wszystko zależy od tego jaki posiadamy kominek (najlepiej z płaszczem wodnym), jak dobrze nasz dom jest ocieplony i jaka jest jego kubatura. Przykładowo, dom o powierzchni 90 m2 powinien pochłonąć średnio 9 mp, a 150 m2 – ok. 15 mp drewna. W pierwszym przypadku za ogrzewanie bukiem zapłacimy ok. 1980 zł, a w drugim – 3300 zł. Sporo, choć to wciąż taniej niż gaz.

Wybierając drewno kominkowe możemy kierować się trzema kryteriami.

Kryterium wydajności

Ilość energii jaką możemy pozyskać w procesie spalania drewna jest wprost proporcjonalna do jego kaloryczności ta zaś jest proporcjonalna do gęstości drewna. Tak więc najbardziej wydajne w świetle tego kryterium będzie drewno o najwyższej gęstości. Zatem biorąc pod uwagę to kryterium należy uszeregować wybór w sposób następujący: dąb, akacja, buk.


Źródło: http://www.drewno-jola.pl/konsultacje.html

Kryterium temperatury spalania

Jeżeli chcemy przyspieszyć rozgrzanie kominka, np. w trakcie rozpalania lub wypalania sadzy, należy zastosować drewno o wysokiej temperaturze spalania – w następującej kolejności: osika, grab, brzoza, sosna, olcha.

Kryterium ilości dymu wytwarzanego w trakcie spalania

Jedno z najistotniejszych kryteriów przy doborze drewna do zastosowania w kominku. Należy tu uszeregować gatunki biorąc pod uwagę ilość substancji smolistych zawartych w drewnie oraz korze. W przypadku tego kryterium wybór powinien wyglądać: grab, jawor, dąb, buk.

Dąb i buk

Najlepsze, tj. kaloryczne i wytwarzające małą ilość dymu gatunki drzewa to dąb i buk, które niestety należą również do najdroższych. Drewno dębu jest stosunkowo ciężkie, twarde i wysoce kaloryczne. Spala się powoli dając wysoką temperaturę spalania. Duże polano w sprzyjających warunkach potrafi spalać się przez całą noc, podtrzymując przyjemny wygląd pomieszczenia oraz temperaturę. Buk to również drewno wysoce kaloryczne o wysokiej temperatuża spalania. Spala się powoli wydzielając niewielką ilość dymu i pozostawiając znikomą ilość popiołu.

DrewnoCena minimalna / mpCena maksymalna / mp
Akacja220230
Brzoza170220
Buk200250
Dąb190230
Grab200250
Klon190210
Olcha160200
Osika140170

Gdzie kupować drewno do kominka?

Ofert sprzedaży drewna bardzo dużo znajdziemy na portalu Allegro. Ceny niektórych gatunków drzewa bywają znacznie niższe niż w powyższej tabelce, więc trzeba szczególnie uważać na oszustów. Spotykaną praktyką jest dostawa słabej jakości drzewa lub… zupełnie innego gatunku z racji tego, że większość z nas nie potrafi odróżniać gatunków drzewa. Czyli płacąc za dąb możemy dostać osikę.

Drewno można kupować też bezpośrednio w nadleśnictwach i tu mamy gwarancję legalności pochodzenia drewna. Tu również nikt nas nie powinien oszukać na klasie drzewa – ale z drugiej strony, w wielu przypadkach transport będziemy musieli zorganizować we własnym zakresie. Może to sporo kosztować, bo nadleśnictwa leżą poza granicami miast. Dodatkowo, takie drzewo jest mokre, tuż po zrywce, a więc musimy je samemu sezonować do osiągnięcia optymalnej wilgotności. Cenniki drewna można znaleźć przeszukując strony Lasów Państwowych dla danego regionu. Zacznijmy na www.lasy.gov.pl, a następnie przejdźmy do podstrony najbliższego nam nadleśnictwa.